LM7525-3.3V DC-DC Regülatör Devresi

LM7525-3.3V DC-DC Regülatör Devresi

3.3V dc regülatör devresi

Lm7525-3.3V entegresinin çalışma frekansı 52kHz, verimi %80 harcadığı güç ise 1 amperdir. LM2575 entegresini birden fazla çeşitleri vardır. Çıkış voltajları analog, 3.3V, 5V, 12V, 15V olanları mevcuttur. Analog olanında ise minimum 1.23V, maksimum da 37V çıkış vermektedir.

Bu devrenin çalışması ise giriş voltajı dc 7V ile 60V arasında bulunan dc voltajı 3.3V sabit olarak çıkışa veren devredir. Giriş kondansatörü giriş gerilimini iyice doğrulttuktan sonra entegremize girer ve entegre on modunda ise çıkışa 330µH, çıkış kondansatörü yardımıyla 3.3V verir. devremizden daha fazla gerilim çıkmasını önleyen bir adette zener diyot eklenmiştir. En son olarakde bir yük ekleyerek gerekli devre hazır hale geliyor ve doğru bir şekilde 3.3V çıkışımızı elde ediyoruz

Bu entegreyi ve devreyi seçmemizin nedeni;

  1. İstenilen voltaj aralıklarında çalışması
  2. İstenilen çalışma frekansında olması
  3. İstenilen sıcaklıkta çalışması

Giriş voltajı entegre özeliklerine bakıldığında bizim çalışma voltajımıza uygun olduğun gözlemledik. Frekansı ise diğer sisteme zarar vermeden çalışabilecek frekans aralığında olduğundan da uygun gördük.

Sıcaklık bizim sistemimizde önemli bir etkendir ve malzemenin dayanaklığı için de önemlidir. Eğer malzeme çabuk ısınır ise devreye malzemeye hatta tüm sisteme zarar verebilir bu nedenle yapılan devrelerde malzeme ısıları gerçekten önemlidir.

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir