Kayıp Verileri Kurtarmak

Kayıp Verileri Kurtarmak

Teknik servis stajerlerinin başına gelebilecek bir olayı ekledik

Kayıp verileri kurtarmak, Servise gelen bir bilgisayarda ki verilerin kaybolduğu söylendi. Bize kurtarma gibi bir şansımız olup olmadığı soruldu. Biz de kurtarma yapabileceğimizi söyledik.

Veri kurtarmada kullanılan birkaç program var. Bunların en iyisi Tiramisu. Bu program Her yılın 26 Nisan’ında ortaya çıkan ve hard diskleri göçerten CIH virüsünün yaptığı hasarları bile geri alıyordu. Bu programın sadece Windows ortamında değil, Unix,Linux,Novell işletim sistemlerinde bile kullanılıyordu.

Tiramisunun kullanımında, bir defaya mahsus olmak üzere register ediyorsunuz. Böylece lisans hakkın sizin oluyor. Ayrıca register edilmediği taktirde program verilerin bir bölümünü kurtarıyor. Program çalıştırıldığında karşımıza mavi bir ekran geliyor. Program çalışır çalışmaz disket sürücüde disketin olup olmadığını kontrol ediyor. Lisans disketini disket sürücüye yerleştirerek lisanslı hale getirebiliyoruz.

Daha sonra ”Recover” butonuna basılıyor ve veri kurtarma başlıyor. Kurtarılan veriler ekranın sağında listeleniyor. Sağa gelip istediğiniz bilgiyi kurtarabiliyorsunuz. Yarım saat bekledik. Program kurtarabildiği verileri sağ tarafa listeledi. Biz burdan gerekli olan biligileri aldık. Başka bir dizine kopyaladık ve teslim ettik.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir