Kabloların makaron yardımı ile izolasyonu

Kabloların makaron yardımı ile izolasyonu

Cihazın içine ve dışına bu kablolar dışarıyla bağlantı kuracak konnektör ile PCB arasında ve motor ile cihazın içiyle bağlantı kuracak konnektörün kablolarıydı. Bu kabloları 7’li konnektörlere takacaktık fakat hattın içinden geçen 7 kablo arasında kısa devre yapmaması için izolasyon yapılması gerekiyor. Bu kabloları teker teker izolasyonu için makaron kullanıldı. Kullanmadan önce makaronun ne işe yaradığını ve nasıl yapılacağını aşağıdaki anlatıma göre yapılabilir.

Makaronlar, yaklaşık olarak %50’lik kolay daralması ile elektriksel koruma izolasyonlarında kullanılmaktadır. Makaron, ısı ile daralan farklı çaplarda bulunan genellikle izolasyonu yapılacak kablonun kalınlığından biraz büyük seçilir. İzolasyonu yapılacak kablo makaronun içerisinden geçirilir.

Makaronun daralmasında ise sıcak hava tabancası, kurutucu, hava fırın veya kaynar su kullanılabilir.

Makoranlar sıcaklık değer oranları UL ve CSA standartlarına uygun ve güvenli bir mamuldür.

Makaronların kullanım alanları ise şöyledir.

  • Elektrik ve elektronik malzemelerin terminal bağlantı izolasyonlarında
  • Terminal ve kablo birleşmelerin koruma izolasyonlarında
  • Direnç, kapasitör ve diğer parçaların güvenlik izolasyonlarında

Sıcak hava tabancası kullanılarak yapılan makaronun kullanım alanı ise terminal ve kablo birleşmelerin koruma izolasyonlarıydı. Şirket çalışanının anlattığı şekilde kabloların izolasyonunu tamamlandı. AVO metreyi kısa devre kademesine getirdikten sonra propları kablonun uçlarına dokundurarak kısa devre ve kopukluk kontrolü yapıldı.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir