Çok katlı baskı devre kartları

Çok katlı baskı devre kartları

Elektronik devre kartlarının kopyalanma işlemlerini adım adım bazı araştırmalar yaptık. Bu araştırmalarımın neticesinde şunları öğrendik.

PCB(Printed circuit board), elektronik devre elemanlarını monte etmek için bakır yollar, içi lehim kaplı delikler ve bakır adalar içeren değişik materyallerden yapılmış plakalardır. Bu plakalar birden fazla katlı olarak tasarlanabilir.

Delik içi kaplama, içi kaplanmış delik, kartın katmanları arasında elektrik akımını taşıyan yollar arasında bağlantı sağlayan deliklerdir. Karta monte edilen bacaklı devre elemanları bu deliklere takılır veya sadece katmanlar arası iletim sağlamak için de yapılabilir. Yüzey montaj teknolojisinde elemanların üzerinde duracağı düz bir yüzey halinde olan bakırdan veya üzeri lehim kaplanmış adalar bulunur. Bazı iletken bakır bölgeler yollar ile birbirlerine bağlantılıdır. PCB çizimleri bilgisayar programları yardımı ile yapılır. En bilinen baskılı devre kartları tasarım programlarına OrCad, Altium, Proteus (ISIS ve ARES),Protel ve PCAD örnek verilebilir.

Fiber vb malzemelerin üzerine ince film tabakası halinde bakır yapıştırılmış malzemeler bakırlı pertinaks olarak isimlendirilir. Bu malzeme üzerine, devre şeması lazerli yazıcı yardımı ile hazırlanarak aktarılır. Aktarma işleminde bir çeşit boya ile akım taşıyacak yollar plakete çizilmiş olur. Daha sonra bu plaket özel bir asit karışımına atılır. Bu asit karışımı, boyalı yüzeylere etki edemezken, boyanmamış yüzeydeki bakırları eritir. Asitten çıkarılan plaket yıkanarak üzerindeki boya tabakası da kaldırıldığında devre hazır hale gelmiş demektir.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir