Araçlar için motor ve sensörlerin araştırılması

Araçlar için motor ve sensörlerin araştırılması

Hall etkili sensörler: Manyetik alan bulunan ve sisteminden akım gecen bir iletken boyunca gerilim oluşması Hall etkisi demektir. Hall katsayısı, indüklenen elektrik alanın akım yoğunluğu ve manyetik alanın çarpımına oranı olarak tanımlanır

Encoder: Sinyal üreticiler, bağlı olduğu şaftın hareketine karşılık, sayısal bir elektrik sinyal üreten elektromekanik bir cihazdır. Dönel olarak çalışan şaft Encoder ve doğrusal olarak çalışan lineer Encoder olmak üzere ikiye ayrılr.

Takometre: Krank milinin dakikadaki devir sayısını gösterecek biçimde ayarlanarak, çeşitli viteslerde devir/dakika sayısıyla motorun çalışma hızını ortaya çıkarır.

DC motor: Doğru akım motorlar…irimlerde (Adım (Step)-Adım (Step)) dönmeye başlar.

Adım (Step) motorlar, çok yüksek hızlı anahtarlama özelliğine sahip bir sürücüye bağlıdırlar (Adım (Step) motor sürücüsü). Bu sürücü, bir encoder, PC veya PLC’den giriş darbeleri (pals) alır. Alınan her giriş darbesinde, motor bir Adım (Step) ilerler. Adım (Step) motorlar bir turundaki Adım (Step) sayısı ile anılırlar.

Servo motor: Herhangi bir mekanizmanın işleyişini hatayı algılayarak yan bir geri besleme düzeneğinin yardımıyla denetleyen ve hatayı gideren otomatik aygıttır. Robot teknolojisinde en çok kullanılan motor çeşitidir.

Bu sistemler mekanik olabileceği gibi elektronik, hidrolik-pnömatik veya başka alanlarda da kullanılabilmektedir Servo motorlar da çıkış; mekaniksel konum, hız veya ivme gibi parametrelerin kontrol edildiği bir düzenektir. Servo motor içerisinde herhangi bir motor AC, DC veya Step motor bulunmaktadır. Ayrıca sürücü ve kontrol devresini de içerisinde barındırmaktadır.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir